Har du frågor kontakta Hanna Widell - hanna@widellconsulting.com
13.00-13.15
Vad är Produktion2030
Talare:
Charlotte Brogren - Alimak Group
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Johan Stahre - Produktion2030
Charlotte Brogren - Alimak Group
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Johan Stahre - Produktion2030
13.15-14.05
Industrins utmaningar ur ett globalt och ur ett företags perspektiv
Talare:
Francisco Betti - World Economic Forum
Klas Wåhlberg - Teknikföretagen
Lena Sellgren - Business Sweden
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Johan Stahre, Produktion2030
Francisco Betti - World Economic Forum
Klas Wåhlberg - Teknikföretagen
Lena Sellgren - Business Sweden
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Johan Stahre, Produktion2030
10 minuter paus
14.15-15.00
Utmaningar för individen
Talare:
Aleksandar Zuza - IF Metall
Anton Svensson - Ewes Stålfjädrar
Ulrika Lindstrand - Sveriges Ingenjörer
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Aleksandar Zuza - IF Metall
Anton Svensson - Ewes Stålfjädrar
Ulrika Lindstrand - Sveriges Ingenjörer
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
15 minuter paus
Parallella spår
15.15-16.00
SPÅR 1: Individens perspektiv: Utbildning och framtidens arbetsplatser
Talare:
Bengt-Göran Rosén - Högskolan i Halmstad
Freddy Ramirez - Sandvik
Gunnar Hellichius - CEJN
Mari Larsson - Volvo
Roland Ringhede - CEJN
Susanne Timsjö - ABB
Åsa Fast-Berglund - Chalmers
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Johan Stahre - Produktion2030
Bengt-Göran Rosén - Högskolan i Halmstad
Freddy Ramirez - Sandvik
Gunnar Hellichius - CEJN
Mari Larsson - Volvo
Roland Ringhede - CEJN
Susanne Timsjö - ABB
Åsa Fast-Berglund - Chalmers
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Johan Stahre - Produktion2030
15.15-16.00
SPÅR 2: Företagets perspektiv: Ny kunskap och teknik samt möjligheter att testa
Talare:
Birgitta Öjmertz - RISE
Charlotte Ireholm - RISE
David Åqvist - WME Mechanics
Jannicke Baalsrud Hauge - KTH
Jenny Bramell - IUC
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Kristina Närman - Produktion2030
Birgitta Öjmertz - RISE
Charlotte Ireholm - RISE
David Åqvist - WME Mechanics
Jannicke Baalsrud Hauge - KTH
Jenny Bramell - IUC
Frida Panoussis – FridaRit
Moderator:
Kristina Närman - Produktion2030
15.15-16.00
SPÅR 3: Globalt perspektiv: Hållbarhet (kopplat till konkurrenskraft)
Talare:
Andreas Follér - Scania
Anton Berce - CEVT
Björn Johansson - Chalmers
Märta Bergfors - Stena Metall
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Andreas Follér - Scania
Anton Berce - CEVT
Björn Johansson - Chalmers
Märta Bergfors - Stena Metall
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
5 minuter paus
16.05-16.45
Avslutning och summering - hur knyter vi ihop säcken
Talare:
Göran Marklund - Vinnova
Frida Panoussis - FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Johan Stahre - Produktion2030
Kristina Närman - Produktion2030
Göran Marklund - Vinnova
Frida Panoussis - FridaRit
Moderator:
Cecilia Warrol - Produktion2030
Johan Stahre - Produktion2030
Kristina Närman - Produktion2030