Johan Sellin, Head of Proptech, Skandiafastigheter
Verksamhetsutveckling
Effektiv uthyrning med digitala verktyg
Hur kan digitala verktyg effektivisera uthyrningsprocessen och skapa större kundnöjdhet hos våra hyresgäster och samtidigt öka våra intäkter genom att minska vakanser och korta tider och administration vid omflyttningar?
Föreläsare: Johan Sellin, head of Proptech, Skandiafastigheter Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Avslutning
-
Portföljstyrning och lean ekonomi
Nickolina Kostic CFO Telge Bostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Portföljstyrning och lean ekonomi
Portföljstyrning handlar om att kontrollera och styra bolagets projekt och initiativ för att att maximera nyttan och minimera riskerna. Lean är filosofin som fokuserar på att öka effektiviteten och minska slöseri.
Här får vi ta del av Telge Bostäders styrning av bolagets och fastigheternas utveckling utifrån hållbara, långsiktiga fastighetsvärden samtidigt som hänsyn tas till det allmännyttiga uppdraget.
Föreläsare: Nickolina Kostic, cfo, Telge Bostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Att vara en ledande fastighetsaktör som driver förändring
Marie Thelander Dellhag, vd, MKB
Att vara en ledande fastighetsaktör som driver förändring
MKB är ett av Sveriges största allmännyttiga bostadsbolag och en viktig aktör på Malmös bostadsmarknad. Med offensiva mål till 2030 sätter bolaget fokus på att göra Malmö bättre – både i det dagliga arbetet och på lång sikt.
Marie Thelander Dellhag hälsar oss välkomna till Malmö och berättar om hur MKB arbetar för att vara ledande som attraktiv hyresvärd, bygger bostäder till rimliga hyror, driver på för social utveckling och tar ansvar för miljömässig hållbarhet. Allt med ett affärsmässigt fokus och en effektiv och engagerad organisation i grunden.
Föreläsare: Marie Thelander Dellhag, vd, MKB Moderator: Nisha Besara
-
Utmaningar med en krympande befolkning
Adam Tyrcha, Newsec
Utmaningar med en krympande befolkning
Äldre men färre är den korta versionen av de senaste befolkningsprognoserna inte bara i Sverige utan i hela världen. Trenden väntas få stora konsekvenser för den ekonomiska utvecklingen globalt, men vilka blir effekterna på samhällsbyggnads- och fastighetsbranschen? Är det bara negativt med dystra prognoser eller finns det ljusglimtar?
Föreläsare: Adam Tyrcha, analyschef, Newsec Moderator: Nisha Besara
-
Allmännyttans Bästa Bygge 2026
Allmännyttans Bästa Bygge 2026
Finalisterna i tävlingen Allmännyttans Bästa Bygge 2026 presenterar sina projekt och berättar om erfarenheter och utmaningar – och svarar på publikens frågor. Under kvällens konferensmiddag avslöjas sedan vem som står som vinnare av tävlingen.
Moderator:
Paus
Paus
Passa på att interagera med andra deltagare och utställare.
-
Konferensmiddag dag 1
Fördrink & Middag
Vår första konferensdag avslutas med en gemensam trerätters middag. Under middagen bjuds på underhållning, vi presenterar vinnarna i tävlingen Allmännyttans Bästa Bygge och sedan firar vi tillsammans!
Middagen avhålls på Malmö Live i Hig Live 1
-
Krishantering när det brinner
Stefan Söderlund, vd, Hudikshem
Trygg & hållbar förvaltning
Krishantering när det brinner
Samverkan, uthållighet och enskilda initiativ
En större brand i ett bostadshus är en tragedi för de boende men kan även vara en chock för bostadsbolaget. Ta del av erfarenheter och lärdomar från en fastighetsägare som råkat ut för detta. Vad var det som hände? Hur organiserar sig bolaget i denna krissituation? Vad kunde gjorts annorlunda?
Föreläsare: Stefan Söderlund, vd, Glada Hudikhem Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta
-
Strategier för varsam renovering
Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Strategier för varsam renovering
Att anta en helt ny underhållspolicy och gå från stora ROT-renoveringar till varsam renovering – vad betyder det för ett bostadsföretag och vad ger det för effekter för hyresgästen och för klimatet? Att tänka om och göra på ett helt nytt sätt som innebär en stor omsvängning av en organisation – lite som ett kryssningsfartyg som ska byta riktning.
Under Ulf Viktorsson tid som teknik- och underhållschef på Svenska Bostäder togs en ny underhållspolicy fram, ett initiativ som sedan fick Tänk-om-priset från arkitektorganisationen ACAN.
Idag är Ulf Viktorsson vd på Nykvarnsbostäder men har tagit med sig erfarenheterna från det stora till det mindre bostadsbolaget.
Föreläsare: Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon
Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon
Trygg och hållbar förvaltning
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Här får vi höra om en prisbelönt och framgångsrik samverkan mellan bostadsbolag och socialförvaltning. Tillsammans utbildade de sommarjobbande ungdomar i civilkurage och värdegrund, och gav dem verktyg för en god boende- och arbetsmiljö. Och nya insikter för resten av livet!
Föreläsare: Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon & Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta
-
Vad fan ska vi med AI till? Om att hitta värdet bortom tekniken
Paulina Modlitba, expert AI We Should Be Friends
Vad fan ska vi med AI till? Om att hitta värdet bortom tekniken
AI är utan tvekan 2020-talets mest omtalade teknik, men hur gör man den relevant i en vardag fylld av fastighetsdrift, hyresgästfrågor, energioptimering och hållbarhetsmål?
I den här föreläsningen visar Paulina Modlitba, en av Sveriges mest inflytelserika röster inom tillämpad AI, hur man går från snack till verklig nytta. Med konkreta exempel från verkligheten och inspirerande berättelser visar hon hur AI kan användas som beslutsstöd, innovationsmotor och verktyg för verksamhetsutveckling och innovation. Utan att kompromissa med vårt mänskliga omdöme på vägen.
Paulina driver det egna företaget We Should Be Friends.
Föreläsare: Paulina Modlitba, expert AI, We Should Be Friends Moderator: Nisha Besara
-
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB
Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AN
Verksamhetsutveckling
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Hur kan mervärden skapas genom översyn av fastighetsföretagens fastighetssystem och processer? Går det att få kontroll över företagens egna fastighetsdata och vad kan det ge för effekter och möjliga effektiviseringsvinster?
Föreläsare: Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB & Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AB Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Eftermiddagsfika i utställningen
Eftermiddagsfika
I utställningen serveras kaffe med goda tillbehör. Passa på att mingla med andra deltagare och utställare.
Efter fikat fortsätter programmet inne i lokalen High Live 1
-
Vem gör vi affärer med egentligen?
Jörgen Holmlund
Vem gör vi affärer med egentligen?
Den organiserade brottsligheten i Sverige är idag en oerhört komplex och svåröverblickbar verksamhet. Den finns i alla branscher och i alla delar av landet – och den äter sig in även i den offentliga sektorn genom insiders, avancerade ägarkonstellationer och penningtvätt.
Har du koll på dina leverantörer och vem du gör affärer med? Jörgen Holmlund, lärare i underrättelsetjänst vid Försvarshögskolan och dessutom en av Sveriges mest erfarna säkerhetsexperter, guidar oss i ämnet.
Lunch 2 med kaffet-på-maten serveras i utställningen
Konferenslunch
Efter en intressant förmiddag med studiebesök tillsammans med MKB är det dags för lunch. Kaffet på maten serveras i utställningen så att du kan fortsätta att interagera med andra deltagare och våra utställare.
Konflikten mellan nybyggnadskrav och hållbarhet
Matti Kuittinen, professor av hållbart byggandet, Aalto University
Konflikten mellan nybyggnadskrav och hållbarhet
Det kommer att krävas hel del nybyggnation för att tillgodose behovet av bostäder och lokaler de närmaste decennierna, även om ändrade befolkningsprognoser kan sänka behovet. Samtidigt måste utsläppen från byggbranschen minska kraftigt om vi ska lindra de dramatiska klimatförändringarna. Hur ska vi hantera den här konflikten? Är värderingsbaserat beslutsfattande rätt väg att gå?
OBS! Föreläsningen kommer att hållas på engelska.
Föreläsare: Matti Kuittinen, professor av hållbart byggandet, Aalto University Moderator: Nisha Besara
-
Registrering och utställning öppnar
Konferensen Allmännyttans fastighetsdagar 2026 öppnar upp sina portar på Malmö Live. Vid ankomst sker registrering och därefter serveras kaffe och smörgås i utställningen.
Välkommen!
Malmö Live
Dag Hammarskjölds torg 2
-
Mingel i utställningen
Mingel i utställningen
När konferensen avslutas bjuds det på något drickbart med tilltugg samtidigt som vi minglar bland kollegorna. Välkomna till vårt utställarmingel i lokalen HIGH 2,3,4
-
Studiebesök med MKB
Studiebesök med MKB
MKB öppnar upp hela företaget och kommer erbjuda 14 olika studiebesök runt om i staden. Du får möjlighet att på plats i Malmö välja ut dina intresseområden och besöka det bostadsområde som bäst svarar upp mot dina intressen.
Välkomna hälsar vännerna på MKB!
-
Eftermiddagsfika i utställningen, dag 2
Eftermiddagsfika
I utställningen serveras kaffe med goda tillbehör. Passa på att mingla med andra deltagare och utställare.
Efter fikat fortsätter programmet inne i lokalen High Live 1
-
Lunch 1 med kaffet-på-maten serveras i utställningen
Konferenslunch
Efter en intressant förmiddag är det dags för lunch. Kaffet på maten serveras i utställningen så att du kan fortsätta att interagera med andra deltagare och våra utställare.
-
Allmännyttans Fastighetsdagar 2026 öppnas
Cathrine Holgersson, vd, Sveriges Allmännytta
Marie Thelander Dellhag, vd, MKB
Startskottet för årets konferens!
Cathrine Holgersson, vd på Sveriges Allmännytta öppnar konferensen tillsammans med Marie Thelander Dellhag, vd på MKB.
Föreläsare: Cathrine Holgersson, vd, Sveriges Allmännytta & Marie Thelander Dellhag, vd, MKB Moderator: Nisha Besara
-
Bostadsracet mot undergången
Andreas Cervenka, ekonomijournalist, Schibsted
Bostadsracet mot undergången
Andreas Cervenka är ekonomijournalisten som synar mekanismerna bakom de ekonomiska trenderna både genom sina tidningskrönikor och sina böcker – senast om bostadskarusellen som snurrar allt snabbare. Andreas Cervenka förklarar pedagogiskt varför även hyresrättsinnehavaren är fast i det ekonomiska ekorrhjulet och ger en grundlig genomgång av bostadskrisens orsak och, inte minst, dess följder.
Andreas Cervenka har vunnit Stora Journalistpriset tre gånger samt blivit utsedd till Årets Ekonomijournalist fyra gånger.
Föreläsare: Andreas Cervenka, ekonomijournalist, Schibsted Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Att vara en ledande fastighetsaktör som driver förändring
Marie Thelander Dellhag, vd, MKB
Att vara en ledande fastighetsaktör som driver förändring
MKB är ett av Sveriges största allmännyttiga bostadsbolag och en viktig aktör på Malmös bostadsmarknad. Med offensiva mål till 2030 sätter bolaget fokus på att göra Malmö bättre – både i det dagliga arbetet och på lång sikt.
Marie Thelander Dellhag hälsar oss välkomna till Malmö och berättar om hur MKB arbetar för att vara ledande som attraktiv hyresvärd, bygger bostäder till rimliga hyror, driver på för social utveckling och tar ansvar för miljömässig hållbarhet. Allt med ett affärsmässigt fokus och en effektiv och engagerad organisation i grunden.
Föreläsare: Marie Thelander Dellhag, vd, MKB Moderator: Nisha Besara
-
Utmaningar med en krympande befolkning
Adam Tyrcha, Newsec
Utmaningar med en krympande befolkning
Äldre men färre är den korta versionen av de senaste befolkningsprognoserna inte bara i Sverige utan i hela världen. Trenden väntas få stora konsekvenser för den ekonomiska utvecklingen globalt, men vilka blir effekterna på samhällsbyggnads- och fastighetsbranschen? Är det bara negativt med dystra prognoser eller finns det ljusglimtar?
Föreläsare: Adam Tyrcha, analyschef, Newsec Moderator: Nisha Besara
-
Allmännyttans Bästa Bygge 2026
Allmännyttans Bästa Bygge 2026
Finalisterna i tävlingen Allmännyttans Bästa Bygge 2026 presenterar sina projekt och berättar om erfarenheter och utmaningar – och svarar på publikens frågor. Under kvällens konferensmiddag avslöjas sedan vem som står som vinnare av tävlingen.
Moderator:
Paus
Paus
Passa på att interagera med andra deltagare och utställare.
-
Konferensmiddag dag 1
Fördrink & Middag
Vår första konferensdag avslutas med en gemensam trerätters middag. Under middagen bjuds på underhållning, vi presenterar vinnarna i tävlingen Allmännyttans Bästa Bygge och sedan firar vi tillsammans!
Middagen avhålls på Malmö Live i Hig Live 1
-
Vad fan ska vi med AI till? Om att hitta värdet bortom tekniken
Paulina Modlitba, expert AI We Should Be Friends
Vad fan ska vi med AI till? Om att hitta värdet bortom tekniken
AI är utan tvekan 2020-talets mest omtalade teknik, men hur gör man den relevant i en vardag fylld av fastighetsdrift, hyresgästfrågor, energioptimering och hållbarhetsmål?
I den här föreläsningen visar Paulina Modlitba, en av Sveriges mest inflytelserika röster inom tillämpad AI, hur man går från snack till verklig nytta. Med konkreta exempel från verkligheten och inspirerande berättelser visar hon hur AI kan användas som beslutsstöd, innovationsmotor och verktyg för verksamhetsutveckling och innovation. Utan att kompromissa med vårt mänskliga omdöme på vägen.
Paulina driver det egna företaget We Should Be Friends.
Föreläsare: Paulina Modlitba, expert AI, We Should Be Friends Moderator: Nisha Besara
-
Eftermiddagsfika i utställningen
Eftermiddagsfika
I utställningen serveras kaffe med goda tillbehör. Passa på att mingla med andra deltagare och utställare.
Efter fikat fortsätter programmet inne i lokalen High Live 1
-
Vem gör vi affärer med egentligen?
Jörgen Holmlund
Vem gör vi affärer med egentligen?
Den organiserade brottsligheten i Sverige är idag en oerhört komplex och svåröverblickbar verksamhet. Den finns i alla branscher och i alla delar av landet – och den äter sig in även i den offentliga sektorn genom insiders, avancerade ägarkonstellationer och penningtvätt.
Har du koll på dina leverantörer och vem du gör affärer med? Jörgen Holmlund, lärare i underrättelsetjänst vid Försvarshögskolan och dessutom en av Sveriges mest erfarna säkerhetsexperter, guidar oss i ämnet.
Matti Kuittinen, professor av hållbart byggandet, Aalto University
Konflikten mellan nybyggnadskrav och hållbarhet
Det kommer att krävas hel del nybyggnation för att tillgodose behovet av bostäder och lokaler de närmaste decennierna, även om ändrade befolkningsprognoser kan sänka behovet. Samtidigt måste utsläppen från byggbranschen minska kraftigt om vi ska lindra de dramatiska klimatförändringarna. Hur ska vi hantera den här konflikten? Är värderingsbaserat beslutsfattande rätt väg att gå?
OBS! Föreläsningen kommer att hållas på engelska.
Föreläsare: Matti Kuittinen, professor av hållbart byggandet, Aalto University Moderator: Nisha Besara
-
Registrering och utställning öppnar
Konferensen Allmännyttans fastighetsdagar 2026 öppnar upp sina portar på Malmö Live. Vid ankomst sker registrering och därefter serveras kaffe och smörgås i utställningen.
Välkommen!
Malmö Live
Dag Hammarskjölds torg 2
-
Mingel i utställningen
Mingel i utställningen
När konferensen avslutas bjuds det på något drickbart med tilltugg samtidigt som vi minglar bland kollegorna. Välkomna till vårt utställarmingel i lokalen HIGH 2,3,4
-
Lunch 1 med kaffet-på-maten serveras i utställningen
Konferenslunch
Efter en intressant förmiddag är det dags för lunch. Kaffet på maten serveras i utställningen så att du kan fortsätta att interagera med andra deltagare och våra utställare.
-
Allmännyttans Fastighetsdagar 2026 öppnas
Cathrine Holgersson, vd, Sveriges Allmännytta
Marie Thelander Dellhag, vd, MKB
Startskottet för årets konferens!
Cathrine Holgersson, vd på Sveriges Allmännytta öppnar konferensen tillsammans med Marie Thelander Dellhag, vd på MKB.
Föreläsare: Cathrine Holgersson, vd, Sveriges Allmännytta & Marie Thelander Dellhag, vd, MKB Moderator: Nisha Besara
-
Effektiv uthyrning med digitala verktyg
Johan Sellin, Head of Proptech, Skandiafastigheter
Verksamhetsutveckling
Effektiv uthyrning med digitala verktyg
Hur kan digitala verktyg effektivisera uthyrningsprocessen och skapa större kundnöjdhet hos våra hyresgäster och samtidigt öka våra intäkter genom att minska vakanser och korta tider och administration vid omflyttningar?
Föreläsare: Johan Sellin, head of Proptech, Skandiafastigheter Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Avslutning
-
Portföljstyrning och lean ekonomi
Nickolina Kostic CFO Telge Bostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Portföljstyrning och lean ekonomi
Portföljstyrning handlar om att kontrollera och styra bolagets projekt och initiativ för att att maximera nyttan och minimera riskerna. Lean är filosofin som fokuserar på att öka effektiviteten och minska slöseri.
Här får vi ta del av Telge Bostäders styrning av bolagets och fastigheternas utveckling utifrån hållbara, långsiktiga fastighetsvärden samtidigt som hänsyn tas till det allmännyttiga uppdraget.
Föreläsare: Nickolina Kostic, cfo, Telge Bostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Krishantering när det brinner
Stefan Söderlund, vd, Hudikshem
Trygg & hållbar förvaltning
Krishantering när det brinner
Samverkan, uthållighet och enskilda initiativ
En större brand i ett bostadshus är en tragedi för de boende men kan även vara en chock för bostadsbolaget. Ta del av erfarenheter och lärdomar från en fastighetsägare som råkat ut för detta. Vad var det som hände? Hur organiserar sig bolaget i denna krissituation? Vad kunde gjorts annorlunda?
Föreläsare: Stefan Söderlund, vd, Glada Hudikhem Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta
-
Strategier för varsam renovering
Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Strategier för varsam renovering
Att anta en helt ny underhållspolicy och gå från stora ROT-renoveringar till varsam renovering – vad betyder det för ett bostadsföretag och vad ger det för effekter för hyresgästen och för klimatet? Att tänka om och göra på ett helt nytt sätt som innebär en stor omsvängning av en organisation – lite som ett kryssningsfartyg som ska byta riktning.
Under Ulf Viktorsson tid som teknik- och underhållschef på Svenska Bostäder togs en ny underhållspolicy fram, ett initiativ som sedan fick Tänk-om-priset från arkitektorganisationen ACAN.
Idag är Ulf Viktorsson vd på Nykvarnsbostäder men har tagit med sig erfarenheterna från det stora till det mindre bostadsbolaget.
Föreläsare: Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon
Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon
Trygg och hållbar förvaltning
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Här får vi höra om en prisbelönt och framgångsrik samverkan mellan bostadsbolag och socialförvaltning. Tillsammans utbildade de sommarjobbande ungdomar i civilkurage och värdegrund, och gav dem verktyg för en god boende- och arbetsmiljö. Och nya insikter för resten av livet!
Föreläsare: Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon & Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta
-
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB
Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AN
Verksamhetsutveckling
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Hur kan mervärden skapas genom översyn av fastighetsföretagens fastighetssystem och processer? Går det att få kontroll över företagens egna fastighetsdata och vad kan det ge för effekter och möjliga effektiviseringsvinster?
Föreläsare: Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB & Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AB Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Lunch 2 med kaffet-på-maten serveras i utställningen
Konferenslunch
Efter en intressant förmiddag med studiebesök tillsammans med MKB är det dags för lunch. Kaffet på maten serveras i utställningen så att du kan fortsätta att interagera med andra deltagare och våra utställare.
-
Studiebesök med MKB
Studiebesök med MKB
MKB öppnar upp hela företaget och kommer erbjuda 14 olika studiebesök runt om i staden. Du får möjlighet att på plats i Malmö välja ut dina intresseområden och besöka det bostadsområde som bäst svarar upp mot dina intressen.
Välkomna hälsar vännerna på MKB!
-
Eftermiddagsfika i utställningen, dag 2
Eftermiddagsfika
I utställningen serveras kaffe med goda tillbehör. Passa på att mingla med andra deltagare och utställare.
Efter fikat fortsätter programmet inne i lokalen High Live 1
-
Bostadsracet mot undergången
Andreas Cervenka, ekonomijournalist, Schibsted
Bostadsracet mot undergången
Andreas Cervenka är ekonomijournalisten som synar mekanismerna bakom de ekonomiska trenderna både genom sina tidningskrönikor och sina böcker – senast om bostadskarusellen som snurrar allt snabbare. Andreas Cervenka förklarar pedagogiskt varför även hyresrättsinnehavaren är fast i det ekonomiska ekorrhjulet och ger en grundlig genomgång av bostadskrisens orsak och, inte minst, dess följder.
Andreas Cervenka har vunnit Stora Journalistpriset tre gånger samt blivit utsedd till Årets Ekonomijournalist fyra gånger.
Föreläsare: Andreas Cervenka, ekonomijournalist, Schibsted Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Effektiv uthyrning med digitala verktyg
Johan Sellin, Head of Proptech, Skandiafastigheter
Verksamhetsutveckling
Effektiv uthyrning med digitala verktyg
Hur kan digitala verktyg effektivisera uthyrningsprocessen och skapa större kundnöjdhet hos våra hyresgäster och samtidigt öka våra intäkter genom att minska vakanser och korta tider och administration vid omflyttningar?
Föreläsare: Johan Sellin, head of Proptech, Skandiafastigheter Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB
Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AN
Verksamhetsutveckling
Mervärden genom effektivisering av fastighetssystem
Hur kan mervärden skapas genom översyn av fastighetsföretagens fastighetssystem och processer? Går det att få kontroll över företagens egna fastighetsdata och vad kan det ge för effekter och möjliga effektiviseringsvinster?
Föreläsare: Sigrid Wennergren, fastighetschef, Nybro Bostads AB & Dennis Lundberg, teknik och projektchef, Nybro Bostads AB Moderator: Carl Ståhle, expert digitalfastighetsutveckling, Sveriges Allmännytta
-
Portföljstyrning och lean ekonomi
Nickolina Kostic CFO Telge Bostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Portföljstyrning och lean ekonomi
Portföljstyrning handlar om att kontrollera och styra bolagets projekt och initiativ för att att maximera nyttan och minimera riskerna. Lean är filosofin som fokuserar på att öka effektiviteten och minska slöseri.
Här får vi ta del av Telge Bostäders styrning av bolagets och fastigheternas utveckling utifrån hållbara, långsiktiga fastighetsvärden samtidigt som hänsyn tas till det allmännyttiga uppdraget.
Föreläsare: Nickolina Kostic, cfo, Telge Bostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Strategier för varsam renovering
Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder
Effektiv fastighetsutveckling
Strategier för varsam renovering
Att anta en helt ny underhållspolicy och gå från stora ROT-renoveringar till varsam renovering – vad betyder det för ett bostadsföretag och vad ger det för effekter för hyresgästen och för klimatet? Att tänka om och göra på ett helt nytt sätt som innebär en stor omsvängning av en organisation – lite som ett kryssningsfartyg som ska byta riktning.
Under Ulf Viktorsson tid som teknik- och underhållschef på Svenska Bostäder togs en ny underhållspolicy fram, ett initiativ som sedan fick Tänk-om-priset från arkitektorganisationen ACAN.
Idag är Ulf Viktorsson vd på Nykvarnsbostäder men har tagit med sig erfarenheterna från det stora till det mindre bostadsbolaget.
Föreläsare: Ulf Viktorsson, vd, Nykvarnsbostäder Moderator: Martin Ingvarson, expert lokalfrågor, Sveriges Allmännytta
-
Krishantering när det brinner
Stefan Söderlund, vd, Hudikshem
Trygg & hållbar förvaltning
Krishantering när det brinner
Samverkan, uthållighet och enskilda initiativ
En större brand i ett bostadshus är en tragedi för de boende men kan även vara en chock för bostadsbolaget. Ta del av erfarenheter och lärdomar från en fastighetsägare som råkat ut för detta. Vad var det som hände? Hur organiserar sig bolaget i denna krissituation? Vad kunde gjorts annorlunda?
Föreläsare: Stefan Söderlund, vd, Glada Hudikhem Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta
-
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon
Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon
Trygg och hållbar förvaltning
Våga bry dig – sommarjobbare mot våld
Här får vi höra om en prisbelönt och framgångsrik samverkan mellan bostadsbolag och socialförvaltning. Tillsammans utbildade de sommarjobbande ungdomar i civilkurage och värdegrund, och gav dem verktyg för en god boende- och arbetsmiljö. Och nya insikter för resten av livet!
Föreläsare: Mia Broander, kommunikationsstrateg, Poseidon & Isabel Medina, utvecklingschef, Poseidon Moderator: Bengt Lind, expert fastighetsförvaltning, Sveriges Allmännytta