
Lina kom till Norrköping för att studera och startade sin bana inom besöksnäringen genom att jobba extra på Norrköpings Turistbyrå. Hon var redaktör för magasinet Vårt Norrköping och efter det startade hon upp ett resemagasin och ett reseprogram i lokal-TV. I dag är Lina resejournalist, affärsutvecklare och föreläsare med uppdrag både i Sverige och utomlands med otroliga 300 resdagar om året. Hon syns även i Nyhetsmorgon TV4 med inspirerande resetips. Lina har fortsatt sitt hjärta kvar i Norrköping och är en riktig ambassadör för staden.

Ungdomsbarometern
Jessica Åkerström är analyschef på Ungdomsbarometern, Sveriges ledande analysföretag med fokus på unga. Ungdomsbarometern tar årligen tempen på olika livsstils-kultur- och intressefrågor bland 15-24-åringar i Sverige. Från årsskiftet finns det färska data koppa till ungas intresse för resor, gå på festival etc. Ur ett generationsperspektiv beskriver Jessica vad som är viktiga drivkrafter för dagens unga och därmed viktigt att möta för oss som destinationer.

Ordförande för Arkivet för det okända
Clas Svahn, ordförande för Archives for the unexplained och en av Sveriges Radios sommarpratare i år berättar om en oslipad diamant i Norrköping. AFU:s arkiv om det okända fick uppmärksamhet genom filmen UFO Sweden, som skapades av Norrköpings-baserade filmstudion Crazy Pictures. Redan nu lockar arkivet besökare från när och fjärran och kanske kan det i framtiden utvecklas till ett permanent besöksmål?

AI och människan
Ari är Norrköpingskillen som blev doktor i beslutsfattande och i dag är en av Sveriges mest anlitade föreläsare. I sin föreläsning visar han varför morgondagens vinnare finns bland dem som kombinerar teknikens möjligheter med mänskliga förmågor – när AI och människan samspelar – och vad det betyder för våra destinationer. Med forskningsförankrad kunskap, humor och handfasta verktyg får du både nya perspektiv och energi att agera. Här får du kunskap och inspiration som gör skillnad redan i morgon!