LäroMedia Bokhandel presenterar

FÖRELÄSARE 2027


Schema för årets föreläsningsserie finns längst ner.

Kampen mot den egna tanken

Föreläsning med Åsa Jonsson

En starkt personlig föreläsning om att gå från att inte klara av att gå till skolan till att nå ut till hundratusentals följare med sin historia. Åsa delar sin väg tillbaka från ångest, isolering och självförakt och hur hon med små steg hittade kraft att bryta mönstret.

  • En gripande berättelse om psykisk ohälsa och hemmasittande.

  • Konkreta insikter om återhämtning, motivation och hur kroppen skyddar sig.

  • En föreläsning som väcker förståelse, hopp och samtal som annars inte förs.

Föreläsningen berör hela känsloregistret och passar både unga, vuxna och yrkesverksamma som möter människor i utsatta situationer.


När Åsa Jonsson föreläser om psykisk ohälsa gör hon det med öppenhet och respekt. Hon delar sin egen resa från hemmasittande till ett fungerande liv och arbetsliv och ger publiken en inblick i hur ångest och psykisk ohälsa kan begränsa vardagen. Genom att sätta ord på känslor och erfarenheter som många bär på men sällan uttrycker skapar hon igenkänning och förståelse.

Föreläsningen riktar sig lika mycket till den som själv mår dåligt som till anhöriga, kollegor och chefer och betonar vikten av tålamod, lyhördhet och små steg framåt.

Åsa Jonsson, föreläsare, Helt orimligt!

Varför elever beter sig som de gör

Föreläsning med Lena Skogholm

Tänk om du kunde se in i den unga hjärnan och förstå varför elever beter sig som de gör! Det är precis det som den här föreläsningen bjuder på.

Välkommen med på en fascinerande upptäcktsfärd i den unga hjärnan som ger dig många aha-upplevelser och hög igenkänning! Du får en fördjupad förståelse för elever och deras hjärna tillsammans med insikter om hur du kan samspela med den för att få ökad studiero och bättre resultat.

I boken liksom i föreläsningen får du svar på vad som händer i den unga hjärnan och hur du kan hantera: konflikter i klassrummet, bråk i matkön eller om en elev vägrar gå ut från klassrummet trots uppmaning och många andra skolsituationer. Vetenskapligt baserad, samtidigt pedagogisk och lättillgänglig med många konkreta exempel från skolans vardag – allt för att underlätta arbetet som lärare.

Humor, allvar och konkreta tips – fast grundat i forskning!


Lena Skogholm har som beteendevetare och pedagog de senaste 25 åren specialiserat sig på hur vi kan ha praktisk nytta av hjärnforskning i vardagen. Med mångårig erfarenhet av att möta barn och unga bland annat som lärare under 10 år, kombinerat med stora insikter om den unga hjärnan, har Lena den pedagogiska förmågan att omvandla avancerad hjärnforskning till en hjälpsam guide för samspelet med elever. 

Läs mer om Lena Skogholm här!

Så får vi fler pojkar att lyckas i skolan

Föreläsning med Fredrik Zimmerman

Fredrik Zimmerman, som under flera år forskat och skrivit böcker och artiklar om ämnet, tar i sin föreläsning upp:

  •  Varför pojkar på gruppnivå presterar sämre i skolan.

  • Föreläsningens fokus är på hur skolor arbetat i klassrummet och lyckats få fler pojkar att prestera bättre.

  • Hur en bättre pojke i skolan skapar en bättre skolvardag för flickor och hur framgångsfaktorerna även gynnar flickor.


Fredrik Zimmerman är lektor vid Högskolan i Borås och en av landets mest uppmärksammade forskare när det gäller pojkars skolresultat. Hans arbete utgår från vad som skapar studiehindrande beteenden, hur normer och förväntningar påverkar pojkars agerande och vilka faktorer som gör att de lyckas bättre. Genom att studera skolor som vänt negativa trender har han identifierat arbetssätt som ger både pojkar och flickor tryggare och mer stabila lärmiljöer. Han fördjupar även förståelsen för hur socioekonomiska förutsättningar påverkar barns möjligheter, vilket ger en bredare och kompletterande bild av vad som formar elevers resultat.

Johanna Bolling

Varierad matematikundervisning

Föreläsning med Johanna Bolling

När undervisningen ger utrymme för olika arbetssätt och uttrycksformer öppnas nya vägar in i matematiken – eleverna blir delaktiga och utvecklar en djupare förståelse. En varierad matematikundervisning gör det möjligt att möta elevernas olika behov, skapa engagemang och samtidigt erbjuda utmaningar på rätt nivå. I den här föreläsningen får du ta del av hur du kan organisera din undervisning så att den förenar tydlig struktur med variation.

Föreläsningen riktar sig till lärare och personal inom F-6. 


Johanna Bolling är biträdande rektor. Hon har även varit förstelärare i matematik och matematikutvecklare där hon bland annat arbetat med undervisningsutveckling.


Föreläsningen presenteras av Majemaförlaget.

Följ Majema på Instagram


Föreläsningsserie 2027

Schemat uppdateras kontinuerligt med fler talare!


Karlstad | 9 mars | Karlstad CCC
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Borås | 16 mars | Åhaga
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Fredrik Zimmerman - Så får vi fler pojkar att lyckas i skolan


Jönköping | 17 mars | Elmia, lobby syd
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Fredrik Zimmerman - Så får vi fler pojkar att lyckas i skolan


Skövde | 18 mars | Skövde arena
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Fredrik Zimmerman - Så får vi fler pojkar att lyckas i skolan


Västerås | 13 april | Västerås kongress
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Örebro | 14 april | Conventum arena
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Norrköping | 15 april | Stadium arena
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken



Kristianstad | 20 april | Kristianstad arena
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Helsingborg | 21 april | Helsingborg arena
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Malmö | 22 april | Slagthuset
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken


Stockholm | 27 april | Münchenbryggeriet
14:00 | Lena Skogholm - Varför elever beter sig som de gör
15:30 | Lena Skogholm - Varför elever beter sig som de gör


Uppsala | 28 april | Fyrishov
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Lena Skogholm - Varför elever beter sig som de gör


Sundsvall | 4 maj | Hotell Södra Berget
14:00 | Presenteras inom kort
15:30 | Åsa Jonsson - Kampen mot den egna tanken