Föreläsare

Här kommer vi kontinuerligt presentera fler intressanta föreläsare och gäster som kommer dyka upp under helgen. Stay tuned!

Årets Huvudföreläsare: Patrick Konde 

Om Patrick

Patrick Konde är föreläsare, utbildare och jämlikhetskonsult och arbetar till vardags med en stor bredd av aktörer inom privat och offentlig sektor. Han intresserar sig särskilt för hur makt och hierarkier tar sig uttryck på arbetsplatser samt hur omedvetna fördomar påverkar arbetsprocesser. Utöver det har han varit engagerad inom idrotten sen barnsben och har därefter haft roller som spelare, tränare och styrelseledamot inom så väl korpen som andra idrottsföreningar. På mötesplatsen kommer han föreläsa om hur vi tillsammans kan stärka Korpens roll som en öppen och välkomnande folkrörelse för alla. 

Om föreläsningen

Hur blir vi en verksamhet för alla?
Vart jag än åker i landet är detta en fråga jag stöter på. Det finns en enorm välvilja och en ibland nästan krampaktig iver att lyckas. Detta blandas inte ofta ut med en känsla av villrådighet och otillräcklighet inför att inte nå hela vägen fram med insatserna. Med andra ord vill vi, men tappar ofta kraft längsmed vägen. Den här föreläsningen vänder och vrider på perspektiv för att hitta bättre lösningar och därför förvalta engagemang. Genom en blandning av guldkorn från forskning och tips och trix från verksamheter runtom i landet får deltagarna en fördjupad förståelse för så väl jämlikhet som inkluderande bemötande. 

Föreläsare: Eyobel Samson, Youngstival

Om Eyobel och Youngstival

Eyobel Samson är anställd som koordinator i Youngstival och arbetar även som DJ och föreläsare. 

Youngstival började som en festival för ungdomar och är idag en etablerad och framgångsrik civilsamhällesaktör och idéburen organisation som verkar i Kristianstad och fler orter i Skåne. Youngstival arbetar för att stärka individers delaktighet, självförverkligande och vägar till sysselsättning genom kreativa, personcentrerade och långsiktiga insatser. Under 2024 blev Youngstival medlemmar i Korpen då de startade upp sin idrottsverksamhet. 

Om föreläsningen

Hur skapar vi föreningar som inte bara hänger med i utvecklingen, utan faktiskt leder den? Under detta pass lyfter Youngstival hur de knäcker koder för att göra föreningslivet mer relevant och tillgängligt för fler. Youngstival delar med sig av sina mest framgångsrika verktyg för att bygga en modern och framåtlutad verksamhet. De ger oss en djupdykning i:

Välkommen till ett pass fyllt av konkreta modeller och innovativa lösningar för att utveckla våra föreningar och skapa verklig förändring på lång sikt.